سخن پیامبران :  

تبلیغات

کد خبر : 13184
گزارش زمان نیوز از ششمین همایش مالی اسلامی ایران

ششمین همایش مالی اسلامی ایران با محوریت بررسی موضوع "حاکمیت مطلوب و تاثیر آن بر بازارهای مالی" صبح امروز بیست و ششم آذرماه به صورت مجازی آغاز به کار کرد.

در این همایش مجازی دکتر علی صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی، دکتر مصباحی مقدم، رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و دکتر فریدون رهنمای رودپشتی، رئیس انجمن مهندسی مالی، دکتر شاپور محمدی رئیس پژوهشکده پولی و بانکی و جمعی از اعضای انجمن مالی اسلامی در پنل های تخصصی به ارایه دیدگاه های خود در مورد موضوع همایش پرداختند.
دکتر علی صالح آبادی ضمن گرامی داشت یاد مرحوم دکترعباس موسویان، فقدان این استاد گرانمایه را ضایعه بزرگی برای جامعه علمی کشوردانست و گفت:مرحوم آیت الله تسخیری و دکتر عباس موسویان از اساتید پیشرو و مشوق فعالیت های علمی انجمن مالی اسلامی به شمار می روند.
وی در ادامه اظهار داشت: برگزاری پنج دوره همایش علمی سالانه با محوریت موضوعات روز مالی اسلامی از فعالیت های مهم و ارزشمند انجمن مالی بوده است. صالح آبادی به برگزاری سی نشست تخصصی داخلی و بین المللی توسط انجمن مالی اسلامی اشاره کرد و گفت: محتوای این نشست های تخصصی و همایش های برگزارشده در پایگاه این انجمن در دسترس اساتید و علاقه مندان قرار دارد؛ این پایگاه به عنوان یک سایت مرجع علمی، مجموعه مطالب ارزنده و متنوعی در حوزه مالی اسلامی را در بر می گیرد.
وی انتشار فصلنامه تحقیقات مالی اسلامی را از دیگر دستاوردهای انجمن مالی اسلامی عنوان کرد و گفت: این فصلنامه به همت انجمن مالی اسلامی، دانشگاه امام صادق و سازمان بورس منتشر می شود و آماده انتشار آثار پژوهشگران و اساتید حوزه مالی اسلامی است.
رئیس انجمن مالی اسلامی خاطر نشان کرد: این انجمن موفق به کسب رتبه A بین انجمن های علمی از طرف وزارت علوم شده و توانسته جایگاه شایسته ای بین انجمن های علمی کشور کسب کند. علی صالح آبادی پذیرش ۱۳۴ دانشجو در دوره های آموزش DBA بازار سرمایه اسلامی را از دیگر افتخارات علمی انجمن مالی اسلامی دانست و گفت: تاکنون پنج دوره DBA بازار سرمایه دانشجو پذیرش کرده ایم که اولین دوره آن همزمان با مجمع سالانه انجمن فارغ التحصیل و موفق به اخذ گواهینامه های خود از سازمان بورس و انجمن مالی اسلامی شدند.
رئیس انجمن مالی اسلامی ضمن تشکر از همه اساتید شرکت کننده در همایش اظهار امیدواری کرد که این همایش بتواند نقش موثری در حوزه مالی اسلامی برجای بگذارد.

ارزش بازار سرمایه به ۸ هزار هزار میلیارد تومان رسید
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اندازه بازار سرمایه به هیچ عنوان با گذشته قابل مقایسه نیست، گفت: ارزش بازار سرمایه امروز به حدود ۸ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است.
حسن قالیباف اصل صبح امروز (چهارشنبه) و در ششمین همایش انجمن مالی اسلامی که با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رییس انجمن مالی اسلامی برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: در صورتی که کدهای معاملاتی صادر شده برای دارندگان سهام عدالت را در نظر بگیریم، امروز ۵۰ میلیون کد سهامداری داریم. سال های گذشته در عرضه های اولیه تنها ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر مشارکت می کردند ولی امروز این رقم به ۴ تا ۵ میلیون نفر رسیده است.
وی ادامه داد: در روزهای گذشته شاهد بودیم که تعداد نوبت های معاملاتی در بازار سرمایه به عدد ۴ میلیون نوبت رسید که آمار بسیار چشمگیری است. سخنگوی سازمان بورس تصریح کرد: سقف سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در ابتدای امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان بود که امروز این رقم به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و ارزش این صندوق ها نیز که در ابتدای امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
قالیباف اصل در ادامه سخنان خود اعلام کرد: در حوزه تجهیز منابع، سال گذشته تجهیز منابعی به رقم ۲۶۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه صورت گرفت که امسال و تاکنون این رقم به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
رییس سازمان بورس با بیان اینکه با توجه به تحولات اخیر در بازار سرمایه نیاز به بررسی مجدد حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه هستیم، گفت: واقعیت این است که بازار سرمایه از سال ۸۴ و با تصویب قانون جدید بازار سرمایه همیشه حرکت روبه جلویی داشته و تنوع خوبی هم در نهادهای مالی و هم ابزارهای مالی در بازار سرمایه رخ داده است و در حال حاضر طیف وسیعی از مردم با علایق و دانش متفاوت در بازار حضور دارند.
سخنگوی سازمان بورس اعلام کرد براساس مصوبه هفته گذشته هیات مدیره سازمان بورس، به شرکت های فعال در بازار اجازه داده شده تا بعد از رتبه بندی امکان انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی را داشته باشند.
وی اعلام کرد که یک شرکت فعال در بورس نیز مجوز گرفته که بدون ضمانت بانکی نسبت به انتشار اوراق در بازار برای تامین مالی اقدام کند. قالیباف اصل با اشاره به پررنگ شدن فضای مجازی تصریح کرد: نمی توان فضای مجازی را کنترل کرد ولی باید با این فضا با هوشمندی برخورد کرد. مردم و سرمایه گذاران نباید هر حرفی را در فضای مجازی باور کنند و بدانند که سود و زیان دربازار سرمایه متوجه شخص سرمایه گذار است.
سخنگوی سازمان بورس با اشاره به پدیده سیگنال فروشی، تاکید کرد: مردم باید بدانند که مسئولیت سود و زیان در خرید و فروش با خود آنهاست و بدانند که به کدام شبکه اجتماعی و فضای مجازی برای دریافت اطلاعات مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته اقدامات خوبی در حوزه حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه رخ داده است، افزود: این حکمرانی به سه مولفه تقسیم بندی می شود که حاکمیت قانون و ساختار بازار، حاکمیت شریعت و حاکمیت شرکتی هستند.
قالیباف اصل با بیان اینکه سه قانون مادر در خصوص حاکمیت قانون در بازار سرمایه وجود دارد، اظهار داشت: قانون تجارت، با وجودی که مدت های زیادی است درباره اصلاح آن صحبت می شود، اما حتی اگر قانون فعلی رعایت شود، شفافیت و مسئولیت پذیری مدیریت و سهامدار عمده به خوبی رعایت می شود.
وی قانون دوم را قانون فعلی بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: با وجودی که حدود ۱۲ سال از تصویب این قانون می گذرد ولی به دلیل تحولات اخیر این قانون نیازمند بازنگری است. در سازمان بورس پیشنهادی ۱۰۰ بندی را با کار کارشناسی ارائه کردیم که نظر ارکان در خصوص آن اخذ شده بود و می تواند ضمانت اجرایی و نقش نظارتی سازمان را افزایش دهد.
رییس سازمان بورس قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید را قانون مادر سوم نامید و گفت: این قانون به بحث حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه کمک کرده و ضمانت های اجرایی مختلفی را در اختیار سازمان بورس قرار داده است.
قالیباف اصل با اشاره به تصویب قانون بازار سرمایه در سال ۱۳۸۴ اظهار داشت: نهاد ناظر در این قانون از نهاد اجرا جدا شد و با تشکیل ۴ بورس تهران، فرابورس، بورس کالا و انرژی به حاکمیته و پاسخگویی در بورس و همچنین خودانتظامی کمک شد.
وی با اشاره به اصول انجمن بین المللی نهادهای ناظر بازار سرمایه (آیسکو) ادامه داد: یکسری اصول درباره حاکمیت نهاد ناظر در آیسکو وجود دارد که بر استقلال و برخورداری از قدرت لازم برای برخورد با ناهنجاری هایی که در بازار سرمایه اتفاق می افتد، تاکید دارد.
سخنگوی سازمان بورس ۵ اصل مسئولیت نهاد ناظر بازار سرمایه را داشتن استقلال و پاسخگویی در اعمال قدرت، برخورداری از قدرت کافی و منابع لازم برای اعمال قدرت، استقلال لازم برای بازبینی فرایند مقررات گذاری، داشتن برنامه برای جلوگیری از افشای اطلاعات و تضاد منافع عنوان کرد.
قالیباف اصل با بیان اینکه حاکمیت شرکتی از مولفه های مهم حکمرانی خوب در بازار سرمایه است، گفت: با وجودی که آیین نامه حاکمیت شرکتی تدوین شده ولی هنوز چند بند از آن اجرایی نشده است. اجرایی شدن این بندها به پاسخگویی و شفافیت در بازار سرمایه کمک خواهد کرد.
وی درباره حاکمیت شریعت در بازار سرمایه نیز اظهار داشت: با ابتکار علی صالح آبادی، کمیته تخصصی فقهی در بازار سرمایه تشکیل شد که برکات زیادی برای بازار داشت و تمامی ابزارهایی که در بازار مورد استفاده قرار می گیرند براساس مصوبات کمیته فقهی است. از این نظر می توانیم بگوییم تمامی ابزارها در بازار سرمایه اسلامی هستند.
رییس سازمان بورس ادامه داد: همچنین تمامی ابزارها در بازار بورس بعد از بکارگیری بار دیگر از سوی کمیته فقهی مورد بررسی قرار می گیرند. قالیباف اصل به جلسه هفته گذشته کمیته فقهی سازمان بورس اشاره کرد و گفت: در این جلسه ابزارهای بیمه ای مورد بررسی قرار گرفت. بیمه مرکزی در این خصوص پیشنهاداتی داشت که قرار شد جلسه دیگری نیز این ابزارها مورد بررسی قرار گیرند.
ششمین همایش انجمن مالی اسلامی در سه پنل «حکمرانی مطلوب و تاثیر آن در بازارهای مالی»، «ماهیت سهام و حقوق و منافع آن» و «نشست تخصصی ارائه مقالات منتخب همایش» به شکل وبینار برگزار شد.

کنترل فساد و شفاف سازی عملکرد از شروط حکمرانی مطلوب بازار سرمایه
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای حکمرانی مطلوب در بازارهای مالی شروط و رعایت نکاتی چون دسترسی یکسان سهامداران به اطلاعات، کنترل فساد و جلوگیری از رانت الزامی است.
حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم امروز چهارشنبه در ششمین همایش مالی و اسلامی که به صورت وبینار برگزار شد؛ چگونگی حکمرانی در بورس را مبتنی بر رعایت ۷۵ نکته دانست و ادامه داد: با اتخاذ سیاست های پیش بینی شده، صریح، شفاف در کنار پاسخگویی به مشارکت مردم، می توان فساد در بازارهای مالی را کنترل کرد.
وی گفت: سیاست های اقصادی در بازار سرمایه باید بلندمدت تدوین شود تا شرکت های حاضر دربورس؛ برای رخدادهای پیش رو، قدرت تصمیم گیری داشته باشند. مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه برخی از شرکت ها باید معادل ۵ سال از سرمایه گذاری آنها گذشته باشد تا به بازدهی برسند و وارد بازار سرمایه بشوند، افزود: اگر سیاست های بلندمدت در اختیار آنها نباشد، امکان تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، از آنها سلب خواهد شد.
رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار با تاکید بر تدوین قوانین آشکار، صریح، قابل فهم برای عموم سهامداران، ادامه داد: شرکت های سرمایه گذار می توانند با تدوین قوانین شفاف و مطلوب و همچنین اطلاع رسانی صحیح نه تنها زمینه آگاه شدن مخاطبان از جزییات بلکه قدرت مقابله با چالش ها را برای آنها فراهم آورند.
وی با اشاره به ضرورت رعایت نکاتی دیگر در تدوین قوانین حمکرانی مطلوب در بازارهای مالی، یادآور شد: سازمان اداری در یک حاکمیت مطلوب باید کارآمد، شفاف، عقلانی و قانونمند باشد تا امکان هرگونه کاغذبازی و رانت از آن حذف شود.
مصباحی مقدم وسعت و عمق بازار سرمایه را از سال ۸۴ تا به امروز نشات گرفته از تحرک دانست و گفت: بازنگری و روزآمد بودن قوانین باعث شده تا این بازار حرکتی پویا داشته باشد و این پویایی منجر شده تا هر ساله بیش از پیش با استقبال مردم روبه رو شویم.
وی در ادامه با تاکید بر نقش و حضور عموم مردم در بازارهای مالی ادامه داد: مردم می توانند با مطالبه گری های خود به شفافیت بورس کمک کند. عضو تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: تقسیم پول در بازه زمانی کوتا مدت برای عموم مردم جذاب بوده از این روست که بازار سرمایه و بورس در چند سال اخیر مورد توجه عموم قرار گرفته و سهم خود را در بازارهای مالی افزایش داده است.
وی گفت: از آنجا که نیازمند به توسعه سرمایه گذاری و جهش در تولید هستیم باید نسبت به افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد اقدام کنیم. مصباحی مقدم وجود ریسک را از مشخصه های بازار سرمایه بخصوص به عنوان یک چالش و امتیاز ارزیابی ذکر کرد و گفت: وجود ریسک همچنین منجر به ایجاد تنوع خواهد شد و با سلیقه های گوناگون مردم همسویی پیدا می کند و در قالب یک امتیاز، انگیزه حضور در بازار ایجاد می کند.
رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار با اشاره به حضور ۱۵ میلیون سهامدار در بازار بورس، افزود: این تعداد به غیر از سهامداران عدالت هستند که در مجموع حجم بسیار قابل توجهی بوده و نیاز است تا امکان نظارت و بیان دیدگاه های مردم، بیش از قبل ایجاد شود.
مصباحی مقدم همچنین در ششمین همایش مالی و اسلامی بر ضرورت تببین نقش ها برای حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه تاکید کرد و ادامه داد: پاسخگویی به مردم و اقناع مقابل فعالیت ها باید در اولویت قرار گیرد.
وی به برابری همگان مقابل قانون تاکید کرد و گفت: در بازارهای مالی هیچ شخصی نباید وارد خط ویژه شود و همه نرخ ها و روندها باید برای عموم به طور یکسان شفاف باشد. این عضو تشخیص مصلحت نظام در ادامه مبارزه با فساد را از اولویت های مدیران بازارهای مالی دانست و افزود: از آنجا که تعداد زیادی از مردم در این بازارها حضور دارند، اگر بخشی از آن دچار فساد شود، یک انتقاد عمومی شکل می گیرد و اعتماد مردم از بین می رود به طوری که در کوتاه مدت خروج سرمایه را سبب خواهد شد.
مصباحی مقدم در پایان به برخی اقدامات انجام شده توسط شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: این شورا در سال ۹۹ طرح هایی همچون اوراق منفعت مبتنی بر سهام، اوراق سلف مسکن، اوراق منفعت آزادراه ها، مرابحه پیمانکاری را مورد بررسی و تصویب قرار داده تا تنوع بازار سرمایه و افزایش اعتماد و حضور بیش از پیش مردم را شاهد باشیم.


چاپ این صفحه
لینک ها