سخن پیامبران :  

تبلیغات

کد خبر : 13144

برپایی سوگواره مجازی اشراق
حجت‌الاسلام محمد شیخ‌الاسلامی با اشاره به حرکت نو و متفاوت صورت گرفته در سوگواره مجازی اشراق گفت: جامعه امروز ما نیازمند حرکت نوآورانه در زمینه پیام‌های دینی است. متاسفانه دستگاه‌های مسئول در زمینه تولید محتوای دینی و نوآورانه دچار سستی شده‌اند.


نشست خبری هفتمین سوگواره مجازی اشراق که با حضور حجت الاسلام محمد شیخ الاسلامی معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، حجت الاسلام مرتضی حاجیانی دبیر اجرایی هفتمین سوگواره اشراق، هادی مقدم دوست داور عالی بخش عکس و کلیپ سوگواره، فضه سادات حسینی داور بخش کنشگران فضای مجازی و دکتر محمدصادق افراسیابی معاون امرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و داور بخش ایده های نو برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شیخ‌الاسلامی، در نشست خبری هفتمین سوگواره مجازی اشراق با اشاره به آغاز ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان در جای جای کشومان گفت: امیدوارم سوگواره مجازی اشراق حرکتی برای هرچه بهتر معرفی کردن ابا عبدالله الحسین(ع) و گسترش بازتاب فعالیت جوانان امروز در فضای مجازی در حوزه امام حسین (ع) باشد.حجت الاسلام شیخ الاسلامی افزود: جنس حرکت سوگواره مجازی اشراق به اقتضای فضای مجازی و با اهمیت شرایط خاص امروز جامعه یک حرکت نو و متفاوت است. دو اتفاق مهم در این سوگواره وجود دارد که به نوعی دارای خلاقیت می باشد و می تواند مزیت نسبی جشنواره محسوب شود، یکی از این مباحث مقوله نوآوری است که امروز با توجه به مقتضیات جامعه به شدت به آن نیاز داریم چرا که مجموعه ها و دستگاه هایی که در حوزه فعالیت های دینی در فضای مجازی در حال فعالیت هستند، دچار تکرار شده اند و فعالیت های آنها فاقد خلاقیت است. مقوله نوآوری مهم است. جامعه امروز ما نیازمند حرکت نوآورانه در زمینه پیام های دینی است. متاسفانه دستگاه های مسئول چند صباحی است در زمینه تولید محتوای دینی و نوآورانه دچار سستی شده اند.معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، اضافه کرد: آنچه گم شده ساختارهای نوآورانه امروز جامعه است، پیام های نوآورانه است. جامعه امروز نیازمند پیام های نوآورانه با ساختاری جدید است و گام بعدی در این عرصه چینش است. چینش محتوای نوآورانه جزو مباحثی است که رهبری در دیدار مدیران رسانه بر آن تاکید داشتند.حجت الاسلام شیخ الاسلامی قضاوت کنشگری ها در فضای مجازی را نکته دیگر قابل توجه عنوان کرد و گفت: این مسئله غیر از تولید محتوا در فضای مجازی است. ما نیازمند آن هستیم که ببینیم کنش های صورت گرفته در فضای مجازی چه اشکالاتی دارد و این کنش ها بایستی آسیب شناسی و ارزیابی شود. با وجود تولید محتوای دینی بسیار در جامعه به نظر می رسد به دلیل عدم کنشگری مطلوب تاثیرگذاری خوبی بر روی نسل امروز صورت نگرفته است؛ به همین منظور رشته کنشگری به رشته های سوگواره اشراق اضافه شد.حجت الاسلام شیخ الاسلام خاطرنشان کرد: مشابه سوگواره مجازی اشراق تاکنون نداشته و نداریم. داوران سوگواره نقطه قوت این سوگواره هستند چرا که هر یک در حوزه خود صاحب نظر و دقت می باشند.

بنا بر این گزارش، در ادامه نشست خبری هفتمین سوگواره مجازی اشراق حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی حاجیانی، دبیر اجرایی هفتمین سوگواره مجازی اشراق در این نشست با بیان اینکه همزمان با فرا رسیدن ایام محرم الحرام ۱۴۴۲ هجری قمری و در راستای تولید و توزیع محتوای فاخر در ارتباط با حماسه حسینی‌(ع) و مکتب اهل بیت(ع) و همچنین رشد کنشگران و مبلغان عاشورایی در فضای مجازی این سوگواره با یاد روحانی مجاهد مرحوم حاج احمد خسروی برگزار خواهد شد، گفت: در این سوگواره، فعالان فضای مجازی در رقابت با یکدیگر اقدام به تولید و نشر آثار می‌کنند.

وی هدف از برگزاری سوگواره مجازی «اشراق» را جمع‌آوری و انسجام تولیدکنندگان رسانه‌ای و ترویج فضای عاشورایی بیان و تصریح کرد: برای اولین سال در این سوگواره موضوع و بخش کنشگران عاشورایی اضافه شده است. در واقع این سوگواره، امسال به بخش کنشگری فضای مجازی و کنشگران رسانه‌های نوین می‌پردازد. با برگزاری این سوگواره، میان کنشگرانی که در فضای مجازی درباره عاشورا و قیام امام حسین‌(ع) در حال نشر محتوا هستند، رقابتی شکل خواهد گرفت.حجت‌الاسلام حاجیانی اظهار کرد: در بخش کنشگران عاشورایی، قسمت‌های مختلفی داریم که یک قسمت کنشگران فعال و فرصت‌ساز هستند که خودشان ایجاد بحث کرده و در فضای مجازی مؤثر هستند. قسمت دیگر پاسخگو و تعاملی هستند که نسبت به واکنش‌ها، شبهات و سؤالاتی که مخاطبان در حوزه عاشورا و امام حسین‌(ع) دارند، پاسخگو هستند. در بخشی از این سوگواره، کنشکران حامی هستند که از تولیدات و کنش‌های عاشورایی در فضای مجازی حمایت کرده و از رشد و کمک به ضریب خوردن و دیده شدن این تولیدات در فضای مجازی پشتیبانی می‌کنند.

دبیر اجرایی این سوگواره، به بخش دریافت ایده‌های نو در سوگواره مجازی «اشراق» پرداخت و افزود: در این سوگواره، بخش ویژه دیگری را درباره ایده‌های نو در نظر گرفته‌ایم. این بخش به دلیل این است که در فضای رسانه‌ای دچار تکرار شدیم و به همین دلیل به یک ضرب آهنگ جدید در فضای پرداخت به موضوعات محرم و عاشورا نیاز داریم. بخش ویژه «ایده‌های نو» کمک می‌کند تا کسانی که ایده‌های جدیدی در فضای کنشگری در فضای مجازی دارند، بهتر دیده شده و به آنها اهمیت داده شود و این رخداد بهتر رقم بخورد.

حجت‌الاسلام حاجیانی با بیان اینکه سوگواره مذکور به صورت عمومی برگزار می‌شود، اظهار کرد: امروز توانستیم سوگواره را در یک گستره ملی عرضه کنیم؛ بنا داریم تا برای سال‌های آینده این رویداد را در حوزه بین‌المللی نیز گسترش دهیم چراکه شخصیت سیدالشهدا(ع) یک شخصیت فراملی و جهانی برای تمامی انسان‌های آزاده دنیاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امام حسین(ع)، را می‌توان به عنوان خلاق‌ترین انسان آزاده و رسانه‌ای عصر خودشان یاد کنیم، تصریح کرد: امام حسین(ع) را راوی برتر زمان خودش می‌دانیم، چراکه جنگ روایت‌ها را از آن دوران می‌توانیم بررسی کنیم. برای ما حضرت الگوی خوبی است که بتوانیم در فضای رسانه‌ای از ایشان درس بگیریم.

دبیر اجرایی این سوگواره افزود:‌ هفتمین سوگواره مجازی اشراق، با توجه به شرایط شیوع کووید ۱۹، در فضای مجازی از سوی معاونت فضای مجازی، هنری و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در بخش‌های گرافیک، عکس و کلیپ، متون ادبی و ایده‌های نو، همچنین بخش کنشگران عاشورایی برگزار می‌شود.


برپایی سوگواره مجازی اشراق
برپایی سوگواره مجازی اشراق
چاپ این صفحه
لینک ها