سخن پیامبران :  

تبلیغات

کد خبر : 13073

دمای هوای تهران به ۳۸ درجه می‌رسد
تاجبخش گفت: طبق پیش بینی‌های انجام شده هفته آینده دمای هوای تهران به ۳۸ درجه خواهد رسید.

سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی کشور در نشست خبری که امروز برگزار شد گفت: امسال از اول مهر بارندگی قابل توجه‌ای در کشور رخ داد اگر چه این مقدار نسبت به سال گذشته کمتر بود اما از نظر بارش وضعیت خوبی گزارش شده است.

او ادامه داد: پیش بینی ما این است در سال زراعی جاری کل منابع آبی کشور تامین شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: خوشبختانه در ۲ ماه اسفند و فرودین ۹۹ بیش از ۸۰ درصد بارندگی در کشور ثبت شد به طوری که بیش از ۲ ماه سیلابی از نظر بارش رخ داده است.

تاجبخش به استان‌های پربارش اشاره کرد و گفت: استان‌های هرمزگان با ۱۰۰ درصد بارش نرمال، سیستان و بلوچستان با بیش از ۵۰ درصد و جنوب کرمان با بالای ۱۵۰ درصد میزان بارندگی ثبت شد.

او ادامه داد: در استان های تهران، البرز و شرق سمنان هم میزان قابل توجه‌ای بارندگی به ثبت رسیده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: طبق پیش بینی های انجام شده هفته آینده دمای هوای تهران به ۳۸ درجه خواهد رسید به طوری که این افزایش دما در کل کشور حاکم خواهد شد و پیش بینی می‌شود امسال تابستان گرمی پیش رو داشته باشیم.
کاهش ۸۰ درصدی داده‌های هواشناسی گردآوری‌ شده توسط هواپیما‌ها

تاجبخش در ادامه با اشاره به کاهش ۸۰ درصدی داده‌های هواشناسی گردآوری‌ شده توسط هواپیما‌ها اضافه کرد: صنعت هوانوردی جهانی از جمله صنایعی است که پس از همه‌گیری کرونا، روز‌های سختی را پشت سر می‌گذارد؛ کاهش تقاضای سفر، افزایش هزینه نگهداری هواپیماها، اخراج و تعدیل بخشی از نیرو‌های شاغل در این صنعت تنها بخشی از آثار زیان‌بار بحران کرونا بر هوانوردی جهانی است. این آثار، اما محدود و منحصر به این بخش نمانده و بخش‌های دیگر از جمله هواشناسی را نیز متاثر ساخته است.

هواپیما‌های مسافربری با مشارکت در برنامه جهانی (AMDAR) با استفاده از سنسورها، رایانه‌ها و سیستم‌های ارتباطی به جمع‌آوری، پردازش، دسته‌بندی و انتقال مشاهدات هواشناسی از طریق ماهواره‌ها و امواج رادیویی به ایستگاه‌های زمینی می‌پردازند.

او ادامه داد: همچنین کاهش در تعداد پرواز‌های تجاری منجر به کاهش حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از داده‌های هواشناسی شده که توسط هواپیما‌ها گردآوری می‌شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در خصوص بودجه عمرانی این سازمان گفت: خوشبختانه امسال افزایش خوبی از نظر هزینه داشته‌ایم، ولی متاسفانه با افزایش نرخ ارز روبه‌رو هستیم به طوری که راداری که با ۱۵ میلیارد می‌توان خریداری کرد در حال حاضر باید با ۴۰ میلیارد تومان خریداری کرد.

تاجبخش در ادامه در خصوص آخرین وضعیت سامانه هشدار سیل در کشور گفت: قرار است این طرح را در سال ۹۹ انجام دهیم و در حال حاضر این سامانه در بخشی از شهر‌های کشور نصب شده است، در حال حاضر فاز اول ما شهر‌های هدف است و قرار است این طرح در کل کشور یکپارچه شود.

تاجبخش افزود: در ایستگاه مهرآباد بارش بالاتر از نرمال ۶۰ درصدی با دوره بازگشت حدود ۷۰ ساله (۶۹ ساله) و در شرق سمنان (گرمسار) بارش ۴۳ درصد بالاتر از نرمال با دوره بازگشت ۸۱ ساله ثبت شده است.
بیشترین بارش‌های کشور مربوط به گیلان است

او با اعلام این‌که بیشترین بارش‌های کشور با ۸۲۵ میلیمتر مربوط به گیلان است، اضافه کرد: در رده‌های بعدی نیز مازندران با ۶۸۰ میلیمتر و لرستان با ۵۸۰ میلیمتر قرار دارند. کمترین میزان بارش نیز برای استان‌های یزد، خراسان جنوبی و اصفهان ثبت شده که بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیمتر بوده است

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان این‌که بارش‌های پاییز امسال دیرتر از نرمال آغاز می‌شود، اظهار کرد:‌ به دلیل نوسانات اقیانوس آرام و اثرات موسمی هندوستان، بارش‌های پاییز امسال دیرتر آغاز خواهد شد.
دمای هوای تهران به ۳۸ درجه می‌رسد
دمای هوای تهران به ۳۸ درجه می‌رسد
چاپ این صفحه
لینک ها