سخن پیامبران :  

تبلیغات

کد خبر : 10135
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی؛
فلرینگ پارس جنوبی تا سال 98 صفر می‌شود
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: بر اساس برآورد شرکت‌های معتبر بین‌المللی همانند انی ایتالیا و توتال، میزان فِلرینگ گاز در پنج پالایشگاه پارس جنوبی ۱۷.۱ میلیون مترمکعب در روز پیش‌بینی شده بود.

مسعود حسنی در مراسم رونمایی از نخستین مشعل سبز پارس جنوبی در پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی با بیان این‌که میزان فِلرینگ گاز در پنج پالایشگاه پارس جنوبی بر اساس برآورد شرکت‌های معتبر بین‌المللی همانند انی ایتالیا و توتال ۱۷.۱ میلیون مترمکعب در روز پیش‌بینی شده بود، گفت: اکنون این میزان به ۶.۷۱ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

وی ادامه داد: از جمله برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی در راستای کاهش مشعل‌سوزی گاز می‌توان به راه‌اندازی کمپرسورهای فلش گَس و گاز احیاء در پالایشگاه‌های جدید، انجام پروژه صفر کردن گازسوزی مشعل‌های موجود پنج پالایشگاه (زیرو فلرینگ) در انتهای سال ۹۸ اشاره کرد که برنامه اجرایی آن در پالایشگاه دوم شروع شده است.

وی ادامه داد: ارزش محصول بیشتر تولید شده در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۵.۸ میلیارد دلار معادل ۲۲ هزار میلیارد تومان است؛ در حالی که سهم تولید شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در مقایسه با سایر پالایشگاه‌های گاز کشور در سال ۹۵ معادل ۶۳ درصد بوده است. این در حالی است که سهم تولید پالایشگاه سرخون و قشم ۱.۴۵ درصد، شهید هاشمی‌نژاد ۷.۱ درصد، پارسیان ۱۲.۹ درصد، بیدبلند ۳.۰۱ درصد، ایلام ۰.۶۹ درصد و فجر جم ۱۱.۸۵ درصد از سهم تولید گاز کشور را از آنِ خود کرده‌اند.

این مقام مسئول درباره وضعیت پارس جنوبی پس از توسعه ۲۴ فاز پارس جنوبی که ۲۹ پالایشگاه را تغذیه می‌کند، گفت: شاهد دریافت ۸۲۵ میلیون مترمکعب گاز در روز هستیم که از این میزان ۷۲۵ میلیون مترمکعب آن شیرین می‌شود، این در حالی است که برای دستیابی به این حجم از توسعه، نیاز به ۹۰ میلیارد دلار است که با گذشت یک سال، شاهد بازگشت سرمایه به رقم ۹۹ میلیارد دلار هستیم؛ به عبارتی ۹ میلیارد دلار اضافه بر بازگشت سرمایه را شاهد هستیم.

به گفته حسنی، ۱۳۹ میلیون مترمکعب گاز در روز مشعل‌سوزی می‌شد که در سال ۹۶ به ۳۳ میلیون مترمکعب رسید و تا سال ۹۸ این میزان به صفر می‌رسد؛

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد؛

۱۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی در زمینه مصرف سوخت میان تقطیر

معاون وزیر نفت گفت: به ۱۴ هزار صنعت کوچک که سوخت گاز را به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کنند، ۲۴۰ میلیون تومان یارانه می‌دهیم و بقیه هزینه‌های لازم را به صورت اقساط دریافت می‌کنیم.

حمیدرضا عراقی در مراسم رونمایی از نخستین مشعل سبز پارس جنوبی در پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی با اعلام اینکه در سال ۹۳، ۳۵ میلیارد مترمکعب، در سال ۹۴، ۵۰ میلیارد مترمکعب و در سال ۹۵، ۶۰ میلیارد مترمکعب گاز را تحویل نیروگاه‌های کشور داده‌ایم، گفت: به این ترتیب ۱۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی در زمینه مصرف سوخت میان تقطیر داشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در چهار سال گذشته تقریباً به اندازه ۵۰ سال سابقه شرکت ملی گاز ایران فعالیت انجام داده‌ایم به نحوی که توانستیم روزانه به ۹ روستا گازرسانی داشته و در مجموع این نعمت را به ۹۰۰۰ روستا برسانیم؛ از سوی دیگر میزان سوخت مصرفی میان‌تقطیر نیروگاه‌ها که در سال ۹۲، ۳۵ درصد بود به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز افزود: با استفاده از طرحی که برنامه‌ریزی شده است، به ۱۴ هزار صنعت کوچک که سوخت گاز را به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کنند، ۲۴۰ میلیون تومان یارانه می‌دهیم و بقیه هزینه‌های لازم را به صورت اقساط دریافت می‌کنیم؛ این در حالی است که ۱۳۵۰ میلیارد تومان بودجه برای محیط‌زیست در نظر گرفته‌ایم که با برنامه‌ریزی‌های لازم، به پروژه‌های مختلف تخصیص داده می‌شود که از این میزان ۶۰۰ میلیارد تومان برای پالایشگاه‌ها، ۱۵۰ میلیارد تومان آن برای بخش انتقال و ۵۷۰ میلیارد تومان آن برای شرکت‌های استانی در نظر گرفته شده است.

عراقی ضمن دعوت حداکثری مردم به شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: مقوله محیط‌زیست در عسلویه، موضوع جدی است و برای بهبود آن، همگی باید دست به دست هم بدهیم؛ این در حالی است که در سال گذشته توانستیم امنیت پایدار انرژی را در کشور برقرار کنیم.

وی در پایان درباره دریافت گاز از ترکمنستان گفت: شرکت گاز ترکمنستان، ایران را تهدید به قطع گاز کرد و ما نیز در مقابل این تهدید اعلام کردیم که در صورت تمایل اقدام کنید و ما در زمینه تأمین گاز مشکلی نداریم؛ به این ترتیب شاهد گازرسانی پایدار در کشور بودیم.
فلرینگ پارس جنوبی تا سال 98 صفر می‌شود
فلرینگ پارس جنوبی تا سال 98 صفر می‌شود
چاپ این صفحه
لینک ها