پایگاه خبری زمان
کد خبر : 12783

عدم نگرانی مردم از مصرف داروی غیر ضروری با رونمایی ار سند "خدمت سلامت در داروخانه‌ها"
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به رونمایی از سند "خدمت سلامت در داروخانه‌ها" توسط وزیر بهداشت، گفت: این سند نگرانی در مورد مصرف غیر ضروری دارو برطرف کرده و مردم از خدمات مفید داروسازان بهره مند می شوند.

دکتر محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در چهل و یکمین همایش ملی روز داروسازی ایران برای تبریک روز داروساز اظهار کرد: چند سالی است که مراسم روز داروساز چند روز و حتی یک هفته برگزار می‌شود و در رسانه‌ها بازخورد خوبی دارد اما برخی نگران هستند که نکند این مسئله نشان از نبود اتحادیه بین داروسازان باشد و انتقاداتی وارد شده است و وزیر نیز در این زمینه نقطه نظرهایی دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه ظرفیت محدود در امتیاز بازآموزی داریم و برگزاری ٢ همایش راهکاری برای ایجاد ظرفیت بیشتر در امتیاز بازآموزی داروسازی محسوب می‌شود، اما بناداریم برای سال‌های آینده ظرفیت بازآموزی را بالا ببریم و یک مراسم مشترک برای داروسازان برگزار کنیم.

شانه ساز یا بیان اینکه روز داروساز برای قدردانی از چند نسل داروسازی است، گفت: همیشه بخواهند تحریم کنند می‌گویند غذا و دارو استثناست و وقتی در غذا تحریم می شویم جایگزین وجود دارد اما دارو را نمی‌توان جایگزین کرد و به همین دلیل برخلاف اینکه غذا قوت قالب است با دارو تفاوت دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حوزه دارو همیشه مورد حمله دشمنان بوده و از زمان جنگ تحمیلی تاکنون مورد همجه قرار داشته است، گفت: صنعتگران خارجی زمانی که ایران را ترک می‌کردند، معتقد بودند که دارو انقلاب ایران را به زمین خواهد زد اما اکنون به جایگاه برجسته‌ای رسیده‌ایم.

وی افزود: پیش از انقلاب در تولید ماده اولیه صفر بودیم، شاید اینکه می‌گفتیم، جنگنده و موشک خواهیم ساخت آسانتر قابل باور بود اما امروز با تلاش داروسازان و سیاستمداران توانستیم به نقطه‌ای برسیم که از دانش و تخصص در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که هر دارویی در دنیا تولید شود و آن را نیاز داشته باشیم می‌توانیم آن را ظرف ٢ سال تولید کنیم و شاید باورش سخت باشد اما این جمله عین حقیقت است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه داروخانه و داروخانه‌ داری حلقه مفقوده صنعت داروسازی است، گفت: فشارهای مالی بسیاری بر داروخانه‌ها وارد می شود و دوستان مجاهدات و با کمترین گلایه دارو مردم را تامین می کنند، متاسفانه وضعیت اقتصادی داروخانه ها خوب نیست و مشکلات روز به روز بیشتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کمبودها به حداقل رسیده و نشان از گذشت داروسازان در داروخانه هاست، در گذشته با تاخیر سه ماهه بدهی داروخانه ها پرداخت می‌شد و اگر به این وضع برگردیم شرایط مطلوب تر خواهد بود.

وی با اشاره به چالش نقدینگی در صنعت داروسازی ادامه داد: متاسفانه شرکت داروسازی به دلیل اینکه نقدینگی ندارد ثبت سفارش باطل می شود و حتی پس از تمدید، شرکت داروسازی توان تامین ریال برای تبدیل به ارز را ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به رونمایی از سند "خدمت سلامت در داروخانه‌ها" گفت: داروخانه ها باید از صرف فروش کالا خارج شوند و مشابه کشورهای پیشرفته اقتصاد داروخانه با خدمات سلامت اداره شود.

وی با اشاره به نقش داروخانه ها در بسیج ملی فشار خون، عنوان کرد: داروخانه‌ها در بسیج ملی فشارخون نقش برجسته‌ای داشتند و تعداد فشارهای ثبت شده در مطب ها با داروخانه‌ها بسیار نزدیک بود در حالی که تعداد داروخانه‌ها بسیار کمتر از مطب‌های پزشکان است و خوشبختانه طرح بسیج ملی فشار خون در شرایط سیاسی کشور بسیار موفق بود و ۲.۵ میلیون مبتلا به فشارخون شناسایی شد و این مورد تقدیر سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به دیگر فواید سند خدمات سلامت در داروخانه‌ها گفت: با این سند نگرانی در مورد مصرف غیر ضروری دارو برطرف خواهد شد و مردم جامعه از خدمات مفید داروسازان بهره مند شوند و وابستگی به فروش دارو و بیمه‌ها کمتر شود و چرخ اقتصاد دارو در مسیر درست خود قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای این سند دست نیاز و طلب به طرف داروسازان و انجمن‌های داروسازی دراز می کنیم و امیدواریم تا پایان این دولت این مهم محقق شود.

شانه ساز گفت: آیین نامه‌ای داشتیم برای پر رنگ شدن نقش داروخانه‌ها خصوصی که روی زمین ماند، نزدیک ۵۵ درصد دارو در بخش دولتی و ۴۵ درصد در داروخانه های خصوصی عرضه می‌شود و ما در این آیین نامه به دنبال ایجاد تعاونی بودیم که با تغییر دولت حذف شد، اما برخی شهرها مانند تبریز و زنجان با این راهکار مشکل خود را در تامین دارو حل کردند.

رئیس سازمان غذا و دارو با انتقال از برخی که در برابر پرونده الکترونیک مقاومت می‌کنند، گفت: پرونده الکترونیک سلامت یعنی ضرورت وجود داروخانه های دولتی بزرگ برطرف می‌شود و بیمار نیازی نخواهد داشت در صف چند ساعت داروخانه ها دولتی بایستد و می‌تواند دارو را از نزدیک ترین داروخانه دریافت کند اما اکنون چون پرونده نداریم داروهای کم مصرف را مجبوریم در چند داروخانه بزرگ تجمیع کنیم.