سخن پیامبران :  

تبلیغات

کد خبر : 12611

کاهش هزينه‌هاي تبادل ارزش در شبکه ققنوس با استفاده از فناوري بلاکچين
مدير توسعه کسب وکار شبکه ققنوس در حاشيه اينوتکس 2019 مهمترين دستاورد اين شبکه را کاهش زمان و هزينه هاي تبادل ارزش برشمرد.

محمد طهراني مدير توسعه کسب و کار شرکت ققنوس در هشتمين نمايشگاه بين‌المللي نوآوري و فناوري در نشست خبري درباره شبکه ققنوس توضيح داد: ققنوس؛ پلتفرمي شفاف، امن و مقرون‌به‌صرفه بر مبناي فناوري بلاکچين است که از اتصال تعدادي ميزبان به صورت غيرمتمرکز تشکيل شده است. در حال حاضر هلدينگ‌هاي فناوري اطلاعات بانک‌هاي ملي، ملت، پاسارگاد، پارسيان، شرکت توسن و شرکت ققنوس به‌عنوان ميزبان در اين شبکه حضور دارند، در واقع شرکت ققنوس پس از راه‌اندازي صرفاً به عنوان يک ميزبان در شبکه ققنوس است. وي مهمترين دستاورد اين شبکه را کاهش زمان و هزينه‌هاي تبادل ارزش برشمرد و افزود: محور اصلي فعاليت شبکه ققنوس، آماده کردن بانک‌ها و شرکت‌هاي فناوري اطلاعات کشور براي ورود به انقلاب صنعتي چهارم است که به اقتصاد ديجيتالي معروف است. يکي از الزامات جدي براي ورود به انقلاب صنعتي چهارم، بحث ديجيتالي کردن دارايي‌ها، پيشنهاد خدمت متمايز به مشتريان و ارتباط ويژه با هر کدام از آن‌ها است. از ديد انقلاب صنعتي چهارم، اقتصادي موفق است که بيشترين فعاليت و تمرکز را در ديجيتالي کردن دارايي‌ها داشته باشد؛ بنابراين هدف اصلي شبکه ققنوس توکنيزه کردن انواع دارايي‌ها مانند املاک و اموال مازاد بانک‌ها است، تا به يکي از چالش‌هاي بزرگ که بانک‌ها در بحث دارايي‌هاي منجمد خود با آن روبه‌رو هستند، پاسخ دهد.
طهراني با بيان اينکه شبکه ققنوس با حضور شش ميزبان اوليه فعاليت خود را آغاز کرده، افزود: در اين شبکه تصميمات مربوط به راهبري شبکه بر اساس مکانيزم رأي‌دهي ميزبانان است. به‌طورکلي، دو نوع ميزبان در اين شبکه وجود دارد: ميزبان‌هاي ناظر و ميزبان‌هاي پردازنده. ميزبان‌هاي ناظر که نهادهاي نظارتي و حاکميتي هستند و صرفاً امکان مشاهده تراکنش‌ها در شبکه را دارند و ميزبان‌هاي پردازنده که علاوه بر مشاهده، قادر به صحت‌سنجي، ثبت و ذخيره کليه تراکنش‌ها و عمليات کاربران خود هستند. همچنين در اين شبکه امکان افزودن ميزبان‌هاي جديد با اخذ آرا بيش از نيمي از ميزبان‌هاي فعال، وجود دارد. وي تصريح کرد: اين شبکه با بهره‌گيري از مزاياي فناوري زنجيره‌بلوک و دفاتر کل توزيع‌شده، فرآيند الزامات قانوني بانک‌ها را مبني بر شناسايي و احراز هويت مشتري تسهيل کرده است. به اين معني که هويت به‌صورت ديجيتالي و توکن در اختيار سرويس‌گيرندگان و سرويس‌دهندگان قرار گيرد. از ديگر موارد کاربرد که در بستر ققنوس در حال پياده‌سازي است مي‌توان به پرداخت فردبه‌فرد، توزيع وثايق بانکي، مديريت وفاداري مشتريان و پيش‌فروش توکن سکه طلا اشاره کرد.
به گفته مدير توسعه کسب و کار ققنوس، سال 2025فناوري بلاکچين در جهان به بلوغ خواهد رسيد و ققنوس نيز به عنوان بزرگترين شبکه بلاکچيني کشور در اين سال جذب 10درصد از GDP کشور را در شبکه ققنوس هدف‌گذاري کرده است. وي همچنين به خلق رمز ارز پيمان در شبکه ققنوس - که در بانک‌ها قابل تبديل به پول يا طلاي معادل است - اشاره کرد و گفت: رمز ارز پيمان قابل رگولاتوري است و ما با خلق اين رمز ارز در حال پول زدايي از تراکنش‌ها در کشور هستيم.
به گفته طهراني، هر پيمان معادل 30صوت يا 30ميلي گرم طلاي 24عيار است که طلاي پشتيبان اين رمز ارز در بانک‌ها وجود دارد و تيم نظارت بنياد ققنوس به طور پيوسته طلاي پشتيبان رمز ارز پيمان را در بانک‌ها مورد نظارت و ارزيابي قرار مي‌دهد. به گزارش ايسنا، وي گفت: هر رمز ارز پيمان، 100هزار تراکنش را پوشش مي‌دهد و کارمزد آن حدود 18ريال است.
کاهش هزينه‌هاي تبادل ارزش در شبکه ققنوس با استفاده از فناوري بلاکچين
کاهش هزينه‌هاي تبادل ارزش در شبکه ققنوس با استفاده از فناوري بلاکچين
چاپ این صفحه
لینک ها