سخن پیامبران :  

تبلیغات

کد خبر : 12549
رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در نشست خبری عنوان کرد:
صنعت نفت گرفتار خودتحریمی است
نایب رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: ظاهرا دولت با شعار سال جاری نیز قصد دارد به صورت شعاری برخورد کند.

سیروس تالاری رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در یک نشست خبری که صبح امروز در محل این انجمن برگزار شد با بیان اینکه متاسفانه مجموعه فضای کسب و کار در ایران دچار بحران شده است، گفت: برای خروج از این وضعیت نیازمند همکاری همه دستگاه‌هایی هستیم که می‌توانند به ما کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه در طول سالیان گذشته در بخش اقتصاد کلان اتفاقاتی افتاد که در شأن کشور عزیزمان نیست، گفت: متاسفانه وقتی به سبد خانوار نگاه می‌کنیم گرچه منبع دخل و خرج ما که همان نفت است از 10 دلار به 70 دلار رسید اما سبد خانوار رشد هزاران برابری داشت.

تالاری با تاکید بر اینکه امروز بعد از 30 سال دخل و خرج‌مان هزاران برابر شده است، گفت: این اختلاف در سبد زندگی هر ایرانی قابل مشاهده است.

وی با اشاره به اعضای انجمن سازندگان گفت: این انجمن بیش از 700 عضو دارد که چنین ظرفیتی می‌تواند موجب شکوفایی صنعت نفت ایران شود. به طوری که چه در بخش تولید و چه در حوزه دانش تولید انجمن سازندگان به یک نماد ملی تبدیل شده است.

* انقلاب صنعتی در حوزه نفت از برکات تحریم است

تالاری با بیان اینکه با تجربه‌ای که دارم شرایط امروز را پیش‌بینی نمی‌کردم گفت: در دوران تحریم‌ها ما شاهد یک انقلاب صنعتی در این حوزه هستیم که از نعمت تحریم است.

وی گفت: اگر ما انتقادی هم داریم به معنی عدم همکاری دولت با ما نیست بلکه آنچه که امروز به آن دست پیدا کرد‌ایم حاصل یک تعامل دوجانبه است.

به گفته تالاری این ظرفیتی که درون انجمن شکل گرفت دو ویژگی دارد که اولین ویژگی توان عملیاتی ما را در سطح خودکفایی رسانده و ویژگی دوم این است که هیچگونه فسادی در بخش خصوصی وجود ندارد.

* اگر دولت قاعده بازی را بلد باشد ظرفیت بی‌نهایتی برای مقابله با تحریم داریم

تالاری ادامه داد: اگر ایران تحریم شده است و ما نیز از تحریم دفاع نمی‌کنیم تنها به دلیل این است که آمریکا به دنبال منافع خودش است و سعی می‌کند تا این منافع را در بالاترین حد تامین کند اما در مقابل ما نیز ظرفیت بی‌نهایتی برای مقابله با آن داریم به شرط آنکه دولتی داشته باشیم تا قاعده بازی را در شرایط مختلف بلد باشد.

وی ادامه داد: دولت متاسفانه تاکنون فقط به دنبال ایجاد سروصدا در فضای بین‌المللی بوده که اگر این توان خود را برای حمایت از بخش خصوصی به کار می‌برد و فشارهایی که من به آن خودتحریمی می‌گویم به ما اعمال نمی‌شد امروز قطعا شرایط ما در فضای بین‌الملل اینگونه نبود و بسیار شکوفاتر از شرایط فعلی بودیم.

* صنعت نفت گرفتار خودتحریمی است

به گفته رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اگر فقط 20 درصد از بودجه‌ای که در اختیار دولت‌ها در طول سالیان مختلف بود به حمایت از بخش خصوصی تخصیص داده می‌شد که توانمندی‌های این بخش شکوفا شود امروز این ارزش افزوده داخلی می‌توانست درآمدهای سرشاری را برای دولت ایجاد کند که متاسفانه دولت سعی کرده است در طول سالیان مختلف فقط به درآمدهای نفتی اتکا کند و عملا صنعت نفت در داخل به یکخودتحریمی دچار شده است که به نظر می‌رسد دولت عمدا به ظرفیت‌های ملی توجه نمی‌کند.

تالاری تاکید کرد: متاسفانه دولت‌ها در خصوص جذب نخبگان بخش خصوصی هیچگونه فعالیتی را انجام نمی‌دهند و این شرایط موجب شده است که در به روی نخبگان بخشی خصوصی بسته باشد.

وی با اشاره به نقدینگی موجود در بازار گفت: تحلیلگران انجمن بررسی‌های متعددی کردند و راهکارهای متعددی را پیدا کرده‌اند که همین نقدینگی که در کشور وجود دارد و دولت از آن می‌نالد می‌تواند موجب رشد و توسعه بخشی خصوصی شود که اگر دولت برای آن برنامه‌ای ندارد این ضعف دولت است که می‌بینیم متاسفانه این نقدینگی در طول سال‌های مختلف یکبار به حوزه مسکن وارد شد و به آن ضربه زد، یکبار به حوزه ارز و یکبار به حوزه سکه و طلا و هیچ کدام هم هیچ نفعی برای کشور نداشت.

* برخورد شعاری دولت با رونق تولید

در ادامه این نشست خبری عبدالرضا حمیدی نایب رئیس انجمن سازندگان نیز گفت: حال صنعت نفت ایران خوب نیست و انجمن با 750 عضو فعال که فقط 140 شرکت آن دانش‌بنیان هستند شرایط بدی را می‌گذراند.

وی افزود: مقام معظم رهبری سال جاری را سال رونق تولید معرفی کردند که جای بسی خوشحالی است اما می‌بینیم که دولت برای بهبود رونق برنامه خاصی ندارد و وزارت صنایع یک ماه بعد از اینکه سال آغاز شد تازه جلساتی را گذاشته است که مشخص است این جلسات نیز همراه با شعار است.

نایب رئیس انجمن سازندگان ادامه داد: وقتی که سال رونق تولید نامگذاری شد اگر دولت می‌خواست که این شعار محقق شود وزارت صنایع باید یک هفته‌ای برنامه اعلام می‌کرد و گمرک ، بانک‌ها و بیمه و دیگر شرکت‌ها نیز به کمک تولیدکنندگان می‌آمدند نه اینکه بعد از گذشت یک ماه تازه بخواهیم ببینیم که چکار خواهیم کرد.

* پیمانکاران نفت به دلیل تاخیر در ثبت سفارش وارد لیست سیاه شدند

حمیدی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما موضوع ثبت سفارشات است، گفت: وزارت صنایع بیش از 6 ماه است که تقاضاهای ثبت سفارش شده را بلوکه کرده و این تاخیر موجب شده است تا کارفرماها پیمانکاران صنعت نفت را جریمه کنند و وارد بلک لیست کنند که در سال رونق تولید انتظار ما این است همه دستگاه‌ها به کمک تولیدکنندگان بیاید.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه باید به کمک تولید بشتابد و حتی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید برای‌شان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود. من به طور مثال و با سند اعلام می‌کند که کره به 10 هزار شرکت دانش‌بنیان خود تسهیلات داد و به آنها کمک کرد که از این 10 هزار شرکت 12 شرکت بزرگ مانند سامسونگ،ال‌جی،‌هیوندای و دیگر شرکت‌ها شکل گرفت و مابقی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز به این شرکت‌ها کمک می‌کنند.

حمیدی با اشاره به اینکه اشتغال در ایران در معرض خطر است گفت: اگر به شهرک‌های صنعتی مراجعه کنید می‌بینید که از هر 10 کارخانه 8 کارخانه تعطیل است و دو کارخانه نیز به صورت نیمه فعال اداره می‌شود.

* با اعمال تحریم وزارت نفت بالاخره به توان داخلی توجه کرد

وی با اشاره به مشکلات انجمن گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما موضوع تعدیل قراردادها است و بحث خرید داخل است که خوشبختانه با اعمال تحریم‌ها رویکرد مجموعه وزارت نفت به سمت خرید داخل رفته که سوال ما این است که چرا حتما در شرایط تحریم باید این اتفاق رخ دهد.

* معضل دلالان خارجی در صنعت نفت ایران

نایب رئیس انجمن سازندگان ادامه داد: یکی از معضلاتی که امروز نیز گریبانگیر ما است حضور دلالان خارجی است که این موضوع می‌تواند صنعت نفت ایران را به خطر بیندازد. ما معتقدیم قراردادهای تیپ که شاید مربوط به دوران دارسی باشد و یک بند آن نیز به نفع تولیدکننده نیست باید تغییر پیدا کند و ما نیاز داریم که دولت به بخشی خصوصی داخلی اعتماد کند.

وی همچنین با اشاره به ضمانتنامه‌هایی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان صادر می‌شد گفت: متاسفانه به دلیل ناهماهنگی‌های موجود شرکت‌های دولتی نفتی این ضمانتنامه‌ها را قبول ندارند.

وی همچنین با اشاره به میزان پیش‌پرداخت‌ها از سوی کارفرما گفت: اغلب محصولاتی که ما تولید می‌کنیم دارای مواد اولیه خارجی است که عمدتا شرکت‌های خارجی نیز 75 درصد پول این مواد را از ما دریافت می‌کنند که ما انتظار داریم میزان پیش‌پرداخت‌ها از سوی کارفرما نیز تعدیل شود.

به گفته وی این مشکلات موجب شده است تا نتوانیم به موقع تعهدات خود را انجام دهیم و از این جهت برخی از شرکت‌های تولید کننده داخلی توسط کارفرما جریمه شده‌اند.

* خودتحریمی از تحریم اروپا و آمریکا بدتر است

در ادامه بارانی عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت نیز با اشاره به اینکه آفت خودتحریمی از تحریم آمریکا و اروپا بیشتر است، گفت: کیفیت محصولات تولیدی داخلی به خاطر فیلترهای متعدد که برای تولیدکنندگان در نظر گرفته‌اند بسیار بالا است که من فقط به این نمونه اشاره می‌کنم که وقتی از تجهیزات داخلی در صنعت نفت استفاده می‌شود هیچگونه حادثه‌ای گریبان‌گیر صنعت نفت نشده اما وقتی از تجهیزات خارجی استفاده کرده‌ایم حداقل در سالیان اخیر چند نمونه حادثه خطرساز که جان عده‌ای در این حوادث از دست رفته است دچار شد‌ایم.

* کدام شرکت خارجی لایسنس اختصاصی خودش را به ما می‌دهد

وی با اشاره به 10 گروه کالایی گفت: یکی از مشکلاتی که در خصوص 10 گروه کالایی که 6 سال پیش با وزارت نفت قراردادش منعقد شد این بود که ما برای ساخت این کالاها باید به سمت بومی‌سازی حرکت می‌کردیم اما در قراردادهایی که منعقد می‌شد به ما تاکید می‌کردند که باید جوینت خارجی داشته باشید که من سوالم اینجاست که کدام شرکت خارجی لایسنس و گواهینامه خود را در اختیار ما قرار می‌دهد؟ اما اگر ما از طریق بومی‌سازی این 10 گروه کالایی را تولید می‌کردیم هم گواهینامه و هم لایسنسش در اختیار خودمان بود.

وی ادامه داد: ما مشکلات بسیاری با بخش دولتی داریم اما موضوع بر این است که حل این مشکلات نیازمند تعامل دوجانبه است.

وی گفت: موضوع مهم دیگر که باید به آن پرداخته شود تاخیر در پرداخت‌ها است به طوری که معمولا پرداختی‌ها از سوی کارفرما 6 ماه زمان می‌برد ولی ما قراردادهای دیگری داریم که باید پول آن را نقدا بپردازیم به همین دلیل انتظار داریم دولت با ما همکاری بیشتری داشته باشد.


صنعت نفت گرفتار خودتحریمی است
صنعت نفت گرفتار خودتحریمی است
چاپ این صفحه
لینک ها