سخن پیامبران :  

تبلیغات


کد خبر : 11714

حجاب آراستگی فکری و هماهنگی ذهن با اعمال انسان است
نویسنده و راوی کتاب تحسین شده «خاطرات سفیر» معتقد است که پوشش یا همان حجاب که مصداق کامل‌تری از پوشش است، آراستگی فکری و هماهنگی ذهن با اعمال انسان است.

نیلوفر شادمهری، نویسنده و راوی کتاب «خاطرات سفیر»، هم‌زمان با روز عفاف و حجاب، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه سبک زندگی‌های متفاوتی وجود ندارد، اظهار کرد: سبک زندگی یا اسلامی است و یا نیست. اگر سبک زندگی ما مبتنی بر اسلام نباشد، در سبک زندگی که غربی است غوطه می‌خوریم. منظورم از سبک زندگی غربی تنها یک جغرافیای خاص نیست، بلکه سبک زندگی که مبتنی بر قوانین بشری است و درصد خطای آن هم بسیار بالاست.

وی ادامه داد: لازم است به اندازه زیادی از سبک زندگی اسلامی بگوییم؛ چرا که این موضوع را به‌درستی و به‌اندازه در جامعه تبیین نکرده‌ایم. تصور من این است که در این زمینه به اندازه کافی کار نکرده‌ایم. عده بسیار کمی در زمینه سبک زندگی اسلامی کار می‌کنند و بقیه دنیا از سبک زندگی غربی می‌گویند. عدد ما بسیار کم است و از این جهت بسیار لازم می‌‌دانم هر کسی، با هر روش مثبتی در این زمینه تبلیغ کند.

شادمهری همچنین درباره جریاناتی مانند دستگیری و پخش اعترافات دختران نوجوانی که در روزهای اخیر در فضای مجازی مطرح بودند، اظهار کرد: در سبک زندگی اسلامی که از آن صحبت می‌کنیم دسته‌بندی‌های پسندیده، پسندیده تر، ناپسند و ناپسند‌تر را داریم. در چنین شرایطی قوانینی داریم که بر اساس آن‌ها، فهرستی از کارهای ناپسند و ناپسندتر مفروض شده‌اند. اینکه به کدام‌یک از این قوانین می‌پردازیم مسئله بسیار مهم و استراتژیکی است. وقتی در جامعه‌ای هستیم که از نوادر جوامعی است که جلوی استکبار ایستاده و محوریت کشورهای مظلوم را بر عهده گرفته است، وقتی در دنیای پرتلاطم وظیفه سنگینی بر دوش داریم و به خاطر آن در شرایط سختی هستیم، اینکه به چه موضوعاتی در داخل کشور پرداخته شود خیلی اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: من در فضای مجازی فعالیتی ندارم و اعتقادی هم به این‌گونه فعالیت‌ها ندارم. اما کسانی که فعال هستند، بعد از آن که خبر دستگیری دختران نوجوان منتشر شد و فیلم اعترافات آن‌ها پخش شد به دنبال تماشای ویدئوهایشان رفتند. زمانی ما با استراتژی اشتباه اثر بدی به جا می‌گذاریم، در حالی که چنین قصدی نداریم.

نویسنده کتاب «خاطرات سفیر» افزود: به هر دلیلی که هنوز مشخص نیست، افرادی رفتاری داشته‌اند که مورد پسند نیست و کارشان حرام بوده است؛ اما ما همین یک حرام را نداریم. وقتی ما با قوه قضائیه مواجه هستیم که یک هفته پیش از این برخوردها و دستگیری‌ها، بحث دو تُن سکه را داشته است. وقتی چنین مسئله‌ای مطرح شده و کسی به آن نمی‌پردازد و فردی که چنین کاری انجام داده در امان است، در امان نبودن بچه‌ای که به هر دلیلی خطایی مرتکب شده، عجیب است. نمی‌توانم باور کنم که این رفتار با کارشناسی و منطق همراه بوده است. تصورم هم این نیست که این‌گونه برخوردها درست نیست.

شادمهری با بیان این مطلب که پوشش بیرونی‌ترین لایه پیاز فرهنگی است، عنوان کرد: وقتی در مورد یک لایه فرهنگی صحبت می‌کنیم به این معنا است که در چند ساعت نمی‌توان در آن تغییری ایجاد کرد و به چند سال زمان نیاز است. البته این سخنان به این معنا نیست که امر به معروف و نهی از منکر نکنیم، اما برخوردهایی مانند دستگیری و بازداشت چیزی را تغییر نمی‌دهد و حتی تاثیر معکوس خواهد داشت. ما به کار فرهنگی، با سرعت بالا و حجم بالا، اما نه با فشار بالا، نیاز داریم. تنها در چنین شرایطی است که می‌توانیم بررسی کنیم که 5 سال بعد بتوانیم شاهد اتفاقات مثبتی در سبک زندگی باشیم. در کل دنیا روندی وجود دارد که هر ساله وضعیت پوشش بدتر می‌شود. اینکه برنامه‌ریزی داشته باشیم و تا 5 سال آینده سرعت این مسئله را کاهش دهیم مهم است.

وی اظهار داشت: باید برنامه‌ریزی‌های بلندمدت هم داشته باشیم. اما خیلی کارها می‌شود انجام داد که رشد رفتارهای بی‌قانون و ناهنجار کندتر شود. کسی به مقوله پوشش از این منظر نگاه نمی‌کند. هر کشوری قوانینی دارد و هیچ شهروندی نمی‌گوید این‌ها قانون شما است و ما دوست نداریم. ما قوانین کشورمان را به اتفاقاتی فانتزی تبدیل کرده‌ایم. در حالی که قوانینی در کشور جاری است و باید به آن‌ها احترام بگذاریم. رفتار من بیرون از خانه وجه اجتماعی پیدا می‌کند و فردی نیست و باید این مسئله را درک کرد.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: پوشش یا همان حجاب که مصداق کامل‌تری از پوشش است، آراستگی فکری و هماهنگی ذهن با اعمال انسان است. اینکه در ذهن خود، خودم را در چه جایگاهی در اجتماع فرض کنم و دیگران را در نسبت با خودم چگونه ببینم و چطور حق و حقوق یکدیگر را رعایت کنیم. اینکه من چطور می‌توانم خودم و امیالم را مهار کنم تا مطیع آراستگی باشد، می‌تواند حجاب را پدید بیاورد. حتی برخی از خانم‌هایی که از نظر ما محجبه محسوب نشوند، به آراستگی درونی قائل هستند و مایل نیستند در اجتماع خودنمایی کنند.

گفتنی است، بیست‌ویکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نام‌گذاری شده است.

کتاب «خاطرات سفیر» شامل خاطرات نیلوفر شادمهری، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، از دوران تحصیل در فرانسه است. چندی پیش رهبر معظم انقلاب مطالعه این اثر را به خانم‌ها توصیه کردند.حجاب آراستگی فکری و هماهنگی ذهن با اعمال انسان است
حجاب آراستگی فکری و هماهنگی ذهن با اعمال انسان است
چاپ این صفحه
لینک ها