سخن پیامبران :  

تبلیغات


کد خبر : 11424
دکتر سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی عنوان کرد:
عرضه نفت خام در بورس انرژی در سال 97
مدیرعامل بورس انرژی با بیان این که با تمهیداتی که اندیشیده شده و زمینه های قانونی ای که در این امر فراهم شده امیدواریم در سال 97 عرضه نفت خام در بورس انرژی را به صورت مستمر داشته باشیم، گفت: رویداد فاینکس 2018می تواند منجر به تعامل و هم اندیشی در خصوص رفع مشکلات صنعت مالی و توسعه بیشتر ارکان و زیرمجموعه های حوزه مالی کشور باشد.

دکتر سید علی حسینی با ذکر اینکه در رویداد فاینکس امکان ارتباط نزدیک و مستقیم همه فعالان اقتصادی در حوزه بازارهای مالی و مدیران ارشد این بازارها فراهم می شود، افزود: ما در این رویداد می توانیم توجه جوانان و به خصوص دانشجویان را به صنعت مالی جلب کنیم و علاقه آنها برای حضور در این صنعت و استفاده از ایده های نو آنها را افزایش دهیم. همچنین فاینکس 2018 می تواند محلی برای ارائه دستاوردهای صنعت مالی کشور در یک سال گذشته باشد.ما هم در بورس انرژی ایران این آمادگی را داریم که در نمایشگاه ، پاسخگوی سوالات علاقمندانی که در حوزه نفت، گاز و برق و حامل های انرژی فعال هستند، باشیم و نظرات آنها را از نزدیک بشنویم. حسینی با بیان این که تلاش خواهیم کرد که در فاینکس 2018 اتفاقات و رویدادهای مهم بورس انرژی ایران را در سال 96 در محل نمایشگاه و با حضور علاقه مندان مرور و تشریح کنیم، اظهار کرد: ما همچنین سعی می کنیم با استفاده از نظرات مشارکت کنندگان زمینه توسعه هر چه بیشتر این بازار و بورس را در سال 97 فراهم کنیم.
مدیر عامل بورس انرژی در رابطه با عملکرد بورس انرژی در سال 96 نیز توضیح داد: خوشبختانه در سال 96 بورس انرژی ایران به لحاظ آمار عملکرد از رشد بسیار بالایی برخوردار بود. در بازار فراورده های نفتی و پتروشیمی بیش از 92 درصد و در بازار انتشار اوراق تعیین مالی بیش از 67 درصد رشد داشتیم و به طور میانگین ارزش معاملات بورس انرژی ایران در سال96 نسبت به سال قبل بیش از 80 درصد رشد داشته است.
وی اضافه کرد: اتفاقات عملکری خوبی در بورس انرژی ایران اتفاق افتاد که در حوزه برق می توان به بهره برداری و رونمایی از صندوق پروژه انرژی که اولین مورد در نوع خود بود که در کشور اتفاق افتاد، اشاره کرد. دومین مورد، راه اندازی بازار جدید در حوزه برق بود. در سال 96 بازار مصرف کنندگان بزرگ برق و همچنین شروع عرضه برق در حجم عمده در بازار فیزیکی انجام شد و ما برای این حوزه در سال 97 امیدواریم که بتوانیم بازار جدید بهینه سازی مصرف انرژی را نیز راه اندازیم کنیم که بر اساس مصوبات شورای انرژی این راه اندازی در دستور کار قرار گرفته است.
حسینی در ادامه توضیحات فوق و اقداماتی که در بورس انرژی در دست انجام است، خاطر نشان کرد: در سال 97 یکی دیگر از برنامه های مهم ما شروع عرضه فرآودرهای نفتی در قالب قراردادهای لاین تم است که تلاش می شود، مقدمات آن را فراهم کنیم و این هم در جای خود کار نوینی خواهد بود. در بازار بورس انرژی همچنین در این سال نیز برنامه انتشار اوراق تامین مالی برای شرکت هایی که در حوزه فراوردهای نفتی کار می کنند و هم در حوزه صنعت برق در دستور کار است.
مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به اینکه یکی از مزایای مهم بورس انرژی ایران کمک به تامین مالی صنایع فعال در حوزه انرژی است، تاکید کرد: این فرایند از سال های قبل شروع شده و تلاش خواهد شد که در سال 97 با قدرت و سرعت بیشتری دنبال شود. یکی دیگر از ویژگی های مهم بازار بورس انرژی ایران صادرات محور بودن آن است یعنی بورس ایران زمینه صادرات فراورده های نفتی را که متقاضیان زیادی در منطقه دارد، فراهم کرده است و ما شاهد افزایش خریداران خارجی در بورس انرژی ایران هستیم که در سال 97 هم تلاش خواهد شد با متنوع سازی بیشتر فرآورده ها و روش های فروشی که می شود بر اساس آن فرآورده ها را صادر کرد به حضور بیشتر متفاضاین و خریداران خارجی در این حوزه کمک کنیم.
این مقام مسئول بورس انرژی در پایان با بیان اینکه در طی سال های گذشته تمامی فراوردهای ویژه پالایشگاهی در بورس انرژی ایران پذیرفته شده و معاملات آنها انجام شده است، گفت: همچنین ما تمامی فراوردهای اصلی نفت را در بورس انرژی ایران پذیرش کردیم و معاملات آنها آغاز شده است. یکی از اهدافی که دنبال می کنیم و امیدواریم در سال آینده بتوانیم به تحقق آن نایل شویم عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران است که با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده و زمینه های قانونی ای که در این امر فراهم شده امیدوارم با همکاری مناسب وزارت نفت بتوانیم آن را عملیاتی سازیم.
عرضه نفت خام در بورس انرژی در سال 97
عرضه نفت خام در بورس انرژی در سال 97
چاپ این صفحه
لینک ها