سخن پیامبران :  

تبلیغات


کد خبر : 11078

همایش سالانه اتحادیه اوپکس برگزار شد
دوازدهمین همایش سالیانه اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت،گاز و پتروشیمی با شعار «بخش خصوصی، حکمرانی ملی،دیپلماسی اقتصادی» در مرکز همایش های صدا وسیما برگزار شد .

عباسعلي اسلامي رئيس هيئت مديره اوپکس در ابتدای همایش، با بيان اينکه يکي از مشکلات اصلي صادر کنندگان فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي براي ورود به بازارهاي جديد نبود اطلاعات کافي است گفت: متاسفانه در حال حاضر در کشور تمامي دستگاه هايي که دستي بر تجارت خارجي دارند به صورت سلولي عمل مي کنند وعملاً اطلاعات جامع اي از فعاليت هاي تجاري کشور وجود ندارد و هيچ مکانيزم مشخصي براي استفاده از اين اطلاعات در دسترس نيست.
وي پيشنهاد کرد: اگر اين اطلاعات در اختيار بخش خصوصي قرارگيرد ما مي توانيم نرخ تبديل اطلاعات خام به اطلاعات کاربردي را افزايش داده و در اختيار تجار قرار دهيم.
اسلامي مهمترين چالش پيشروي صادرکنندگان فراورده هاي نفتي و پتروشيمي را نبود سازمان رگلاتوري دانست و افزود: اگر چه شوراي رقابت با ايجاد نهاد تنظيم مقررات و قوانين در حوزه نفت و گاز موافقت کرده و دولت موظف به تشکيل يک سيستم رگلاتوري شده است اما دولت تا کنون از اين کار سر باز زده و با آن مخالفت کرده است.
رئيس هيئت مديره اتحاديه صادرکنندگان فراورده هاي نفت ، گاز و پتروشيمي تاکيد کرد: دولت براي رفع سوء تفاهم ها و ايجاد شفافيت بايد هر چه سريع تر با اتحاديه و ذينفعان جلسه اي بگذارد تا دراين خصوص برنامه ريزي دقيق تري انجام شود.
وي يکي ديگر از موانع بخش خصوصي در زمينه نفت، گاز و پتروشيمي را مشکلات در جذب سرمايه گذاري خارجي دانست و افزود: سرمايه گذار خارجي نيازمند زيرساختارهاي نرم افزاري، تعديل قوانين و توسعه زيرساخت هاي حقوقي و اجرايي است و از دولت مي خواهيم هر چه سريع تر با تعديل قوانين و وضع سياست ها و قوانين شفاف اين موانع را بردارد.
همایش مذکور با ایجاد دو پنل، یکی ساختاریک حکمرانی خوب با تنظیم قوانین رگولاتوری و حمایت از بخش خصوصی و اجرای یک دیپلماسی اقتصادی برای دست یابی مطلوب به بازارهای بین المللی در بخش صادرات نفت،گاز و پتروشیمی به ریاست دکتر حسینی و با حضور معاون واگذاری سهام سازمان خصوصي سازي، دبير شوراي گفتگوی دولت و بخش خصوصی، مدير امور بين الملل نفت ونائب رییس مرکزملی رقابت و دیگری به ریاست دکتر گلچین و با حضور مدیرانی از دفتر مبارزه با قاچاق فراورده های نفتی، دفتر صادرات گمرک، سازمان حمایت از تولید و مصرف کنندگان و سازمان امور مالیاتی به بیان مشکلات صادرکنندگان مشتقات نفتی پرداخته شد .
جذب سرمایه گذاری خارجی و لزوم تدوین آیین نامه ای تضمینی برای توسعه این بخش، نهادینه شدن مقررات رگولاتوری در صنعت صادرکنندگان فراورده های نفتی، مشکلات بخش خصوصی در صادرات فراورده ها اعم از گاز، قیر، روغن و ... از موضوعات مهم در این همایش بود که با سخنرانی دکتر زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، دکتر شیوا، رییس شورای ملی رقابت و دکتر سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی بررسی شد.
از مهمترین برنامه های این همایش حضور دکتر عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه بود که در سخنانی نسبت به ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه جهت حمایت از صادرات با فعال نمودن دیپلماسی اقتصادی تاکید کردند.
اتحاديه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشيمي (اوپکس) از سال 1382 آغاز بکار کرده و درحال حاضر بیشتر از 300 شرکت فعال در حوزه صادرات مشتقات نفتی عضو اين اتحاديه بوده و بزرگترين تشکل صنفي و صادرات بخش خصوصي کشور محسوب مي شوند.
همایش سالانه اتحادیه اوپکس برگزار شد
همایش سالانه اتحادیه اوپکس برگزار شد
چاپ این صفحه
لینک ها