سخن پیامبران :  

تبلیغات


کد خبر : 10930
رییس آموزش و پرورش استثنایی در آستانه روز جهانی معلولان
مشکل سنوات ارفاقی معلمان مدارس استثنایی حل شد
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به ضرورت توجه به معلولان گفت: نزدیک به هفت گروه آسیب دیدگان بینایی، شنوایی، ذهنی، مبتلا به اختلالات عاطفی، معلولان جسمی و حرکتی، مبتلا به اختلالات یادگیری و چندمعلولیتی ها را تحت پوشش داریم.

مجید قدمی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی معلولان ترتیب داده شده بود با بیان اینکه آمار ما در مدارس خاص به 74 هزار و 175 نفر رسیده است گفت: امسال 62هزار و 800 دانش آموز در طرح تلفیقی فراگیر داریم که رشد یافته است؛ سال گذشته آمار طرح تلفیقی 55 هزار نفر بود.
قدمی ادامه داد: 137هزار و 29 دانش آموز استثنایی در حال تحصیل در مدارس خاص و دولتی هستند. 23هزار و 574 پرسنل داریم که 15 هزار و 646 نفر از آنها زن هستند که 16هزار و 500 نفر از آنها در دوره ابتدایی و مابقی در سایر دوره ها تدریس می کنند. همچنین حدود 15هزار نفر از پرسنل ما مدرک لیسانس و چهارهزار نفر مدرک فوق لیسانس دارند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره روند تشخیص گروه‌های هدف طرح تلفیقی عنوان کرد: کودکان در مرحله اول غربالگری می‌شوند و اگر به برخی از آنها مشکوک شویم در مرحله دوم تست های هوش تخصصی انجام می دهیم و معمولا درصد خطا نزدیک به صفر است، اما اگر مشکلی چون اختلال یادگیری یک دانش آموز در مرحله سنجش به هر علتی تشخیص داده نشود و معلمش در طول مدرسه دریابد دانش آموزش دیرآموز است او را به مراکز اختلالات یادگیری ارجاع می دهد.
قدمی ادامه داد: 65هزار و 800 دانش آموز دیرآموز تشخیص داده شد، این افراد در سیستم آموزش و پرورش عادی هستند. به معلمان آموزش داده ایم چگونه با دانش آموزان دیرآموز برخورد کنند.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره مشکل سنوات ارفاقی معلمان استثنایی اظهار کرد: تعدادی از معلمان ما بیمه تامین اجتماعی بودند که تامین اجتماعی اعلام کرده بود سنوات ارفاقی را نمی پذیرد اما پیگیری کردیم و مشکل حل شده است. از سوی دیگر سنوات ارفاقی تعدادی از همکاران از سال ‌86 تا 91 قطع شده بود که بدهی سال 86 تا آخر 87 پرداخت شد. برای معوقات سال های87 تا 91 نیازمند دریافت مجوز بودیم که در دولت مصوب شد و اکنون در مرحله تامین منابع مالی است. برای پرداخت کامل سنوات ارفاقی این گروه بالغ بر 150 میلیارد تومان نیاز است.
قدمی درباره مشکل بازنشستگی و تامین نیروی انسانی در این حوزه عنوان کرد: سالانه 600تا 700 خروجی داریم در حالی که ورودی دانشگاه فرهنگیان حدود 200 تا 250 نفر است و سهمیه ای در آزمون‌های استخدامی داریم اما باید برای جبران نیرو به جد تدبیر شود.
وی افزود: البته اخیرا از نیروهای طرحی در رشته های توانبخشی بکارگیری می کنیم که کار درمانگرها و گفتار درمانگرها از این جمله اند. در واقع فارغ التحصیلان این رشته‌ها طرح خود را در آموزش و پرورش استثنایی می گذرانند.
به گفته قدمی امسال 9 هزار و 591 درخواست جهش تحصیلی وجود داشته که با 4هزار و 824 درخواست موافقت شده است.
مشکل سنوات ارفاقی معلمان مدارس استثنایی حل شد
مشکل سنوات ارفاقی معلمان مدارس استثنایی حل شد
چاپ این صفحه
لینک ها